WhatsApp
Yükleniyor...

E-Ticaret

Web tasarım, firmanızın internetteki kurumsal arayüzüdür. Web tasarım, işlevsel yönden kolay kullanımı, sade ve kolay erişilebilir içeriği ile sizin interaktif ortamdaki kimliğinizdir.

Anasayfa Hizmetlerimiz E-Ticaret

E-Ticaret

E-Ticaret Nedir?

E-Ticaret dediğimizde ilk akla gelen genelde internet ve web sayfaları (e-ticaret siteleri) olmaktadır. E-Ticaret ağırlıklı internet üzerinden yapılıyor olsa da birçok farklı kanalı bünyesinde barındıran ticarettir. Elektronik ticaretin uluslararası kuruluşlar tarafından yapılan birbirinden farklı tanımları bulunmaktadır.

Dünya ticaret örgütüne göre; elektronik ticaret, mal ve hizmetlerin üretim, reklam, satış ve dağıtımlarının telekomünikasyon ağları üzerinden yapılmasıdır.

Avrupa Komisyonu’nun 1997 yılında yapmış olduğu bir tanımlamaya göre, “elektronik ticaret, işletme faaliyetlerinin elektronik olarak yapılmasıdır. Bu faaliyetler metin, ses ve video verilerinin elektronik olarak işlenmesi ve aktarımına dayanmaktadır. Elektronik ticaret bu boyutuyla mal ve hizmet alımı ve ödemelerinin sayısal olarak yapılmasını kapsamaktadır.

Türkiye’de E-Ticaret

Türkiye’de e-ticaret bir önceki yıllara göre ciddi büyüme sağlıyor. Burada dikkatinizi çekmek isterim. Dijitalle doğan nesillerin yani elinde telefonla büyüyen nesiller henüz Türkiye’de ekonomik özgürlüğünü almış değil. Dijitalle doğanlar iş hayatına atıldığında e-ticaret alanında ciddi bir artış beklenmektedir. Şu an için treni kaçırmış sayılmazsınız; fakat çok az bir zamanınızın kaldığını da hatırlatmak isterim. Türkiye’de e-ticareti rakamlarla konuşuyor olsaydık şu şekilde bir tablo çıkacaktı.

 TUİK’in 2018 yılında yayınladığı verilerine göre Türkiye’de internet kullanıcıların oranı %72,9 iken internet kullanıcıların %29,3’ü internetten alışveriş yapmaktadır. Bir önceki dönemde ise bu oran % 24,9 ile yaklaşık 5 puan artış sağladı. Hadi gelin rakamsal verilere “E-Ticaret nasıl yapılır” başlığı altında devam edelim.

E-Ticaret Platformları

Bir çok e-ticaret platformu bulunmaktadır. Bunlar kendi e-ticaret siteniz, sanal pazar platformları (N11, Hepsiburada, Gittigidiyor, EPTT Avm, Amazon, Trendyol) ve sosyal medya olmaktadır. Tüm platformda olmak son derece önemlidir. Tüketicilerin alışkanlıklarına göre alışveriş yaptıkları platformlar değişebilmektedir. Sanal pazar platformlarının müşterileri ayrı ayrı olduğunu belirtmekte fayda var. Birinden alışveriş yapan kullanıcı başka bir sanal pazar platformundan alışveriş yapmayı tercih etmiyor.

Her platformun çalışma şekli, prensipleri, komisyon oranları, yönetim panelleri ve iş modeli kendisine özeldir. Bazı platformlar hoşuna gidebilirken bazıları da saçma gelebilir. Bu sebeple hoşunuza gitmeyen platformlardan uzak durmayın.